profinet

PROFINET nedir?

Endüstriyel Ethernet protokolü PROFINET, multiprotokol I/O cihazları ve Turck'un sistemleri gibi giriş/çıkış cihazları ile PROFINET master özellikli kontrolörler arasındaki tüm veri alış verişini tanımlar. Bu anlamda PROFINET, bir başka yaygın saha protokolü olan PROFIBUS'ın ethernet tabanlı halefidir.

PROFINET çevrimsel veri iletişimi konusunda optimize edilmiştir ve geleneksel saha protokolleri ile kıyaslandığında parametrelendirme ve diagnostik konularında bir çok yeni özellik ve iyileştirme sunmaktadır.

Turck'un PROFINET Ailesine Bakış (Büyütmek için tıklayınız!)

Aileye bakış, ağ mimarisi ve çeşitli I/O ve ağ komponentleri hakkında bir ilk izlenim vermektedir.

Bize Danışın!

Uzman mühendislerimizle hemen iletişime geçin.

Please select a salutation

Lütfen adınızı giriniz

Lütfen soyadınızı giriniz

Lütfen şirketinizin ismini giriniz

Lütfen mail adresinizi giriniz

Lütfen telefon numaranızı giriniz

Lütfeb gizlilik politikasını okuyarak onaylayınız

* gerekli

PROFINET Ağ Mimarisi (Büyütmek için tıklayınız!)

Esnek ağ mimarisi

Turck'tan PROFINET I/O cihazları entegre ethernet anahtarına sahiptir ve klasik saha protokollerindeki gibi lineer yapıda bağlanabilirler.

Ek olarak PROFINET, yıldız, ağaç ve halka gibi standart ethernet mimarilerini de desteklemektedir. Bu şekilde ağ kurulumu kolayca makina ve tesis yapısına uydurulabilmektedir. Yıldız veya ağaç mimarilerinde harici ethernet anahtarları kullanılır, bu da sistem genelinin performansında pozitif bir katkı sağlar.

Hızlı Devreye Girme

Hızlı devreye girme, enerji verilmesi ile I/O cihazının kontrolör ile bağlantı haline geçtiği an arasındaki süreyi minimize eder. PROFINET tarafından bu hızlı devreye girme süresi genelde 500 ms'nin altı olarak tanımlanmıştır. Turck'un TBEN-L serisi I/O modülleri bu süreyi 150 ms mertebelerinde gerçekleştirmektedirler.

I/O cihazlarının hızlı bağlanması özellikle takım değiştirme uygulamalarında bekleme sürelerinin azaltılması açısından önemlidir. Bu şekilde üretim artırılabilir.

Genişletilmiş Diagnostik

PROFINET ağlarında HTTP ve SNMP (basit ağ yönetim protokolü) gibi standart IT fonksiyonları ve protokolleri, ağ diagnostiği için mevcutturlar. SNMP protokolü, diğer artılarının yanında özellikle PROFINET mimari tarama fonksiyonunun temelini oluşturur. Bu şekilde tüm ağ yapısı çevrimiçi olarak okunur ve grafik olarak gösterilebilir.

Turck'tan tüm multiprotokol Ethernet ağ geçitleri ve I/O modülleri, bir web sunucusu ile donatılmıştır. Web sunucusu, istatistik ve ayarların yanında ethernet portu ve cihaz için açık metinler ile geçmiş ve arıza kayıtlarını da sağlar.

     

Kanıtlanmış Mühendislik

PROFIBUS geleneği doğrultusunda, sistem konfigürasyonu PROFINET için de genel olarak korunmuştur. Böylece PROFINET, diğer ethernet protokolleri ile kıyaslandığında çok sofistike ve kullanıcı dostu bir mühendislik sunar. Yeni GDSML konfigürasyon dosyaları standart XML tabanlı dosyalardır ve gelişmiş yapı ve yeni özelliklere imkan tanır. Ek olarak web sunucusu konfigürasyon cihazı artan bir önem kazanmaktadır. Örneğin ethernet portları yapılandırılabilir veya PROFINET ismi atanabilir.

Profinet Ürünleri

Ürün veritabanımızda ilgili Profinet ürünleri aramak için aşağıdaki linkleri takip edebilirsiniz

Select Country

Turck worldwide