IO-Link

IO-Link Nedir?

Günümüzün bir çok sensör ve aktüatörleri hali hazırda, göstergelerini kontrol eden, parametrelendirmesini sağlayan ve konfigürasyon verisini saklayan mikroişlemcilere sahiptir. Açık şekilde bir sonraki adım, ikili standart arayüz darboğazını aşmak ve otomasyon sistemine merkezi olarak ek fonksiyonlara erişimi sağlamaktır.

Turck'un IO-Link Ailesine Bakış (Büyütmek için tıklayınız!)

Bu amaç uğruna otomasyon alanındaki bir çok tanınmış üretici bir araya geldi, sensör ve aktüatörler için fieldbus protokolünden bağımsız bir haberleşme arayüzü geliştirdi:
IO-Link. Geliştirme sırasında mevcut teknolojilerle uyumluluk yatırımın korunmasını garanti altına almak için ana hedefti.

Teknoloji

IO-Link, sensör/aktüatör ile arayüz modülü arasında noktadan noktaya bir bağlantıya dayanmaktadır. Bugüne kadar ikili bağlantı sadece anahtarlama bilgisinin aktarımı için tasarlanmıştı. Ama bugün IO-Link, anahtarlama durumu ile birlikte veri kanalı olmak üzere 2 ms'lik çevrimlerde 2 byte verinin aktarılmasına izin vermektedir. Proses değerlerine ek olarak, parametreler ve diagnostik mesajlar gibi diğer bilgilerin de alış verişi mümkündür. Bu şekilde evrensel bir haberleşme sağlanması için sensör ve aktüatöre derin bir bağlantı sağlanmaktadır.

Profinet sistemlerine entegrasyon

IO-Link cihazları şimdiye kadar Profinet projelerine doğrudan entegre edilemedi. Kullanıcılar genellikle cihaz sınıfı veya üretici kimliği gibi özellikleri manuel olarak girmek zorunda kaldılar. Ölçüm aralıkları ve çıkış sinyalleri gibi parametrelerin ek yazılım aracılığıyla programlanması veya ayarlanması gerekiyordu.

Turck şimdi yeni bir işlevle ilgili yardım sağlıyor. SIDI (Basit IO-Link Cihaz Entegrasyonu), IO-Link cihazlarının doğrudan TIA Portalı gibi bir Profinet mühendislik yazılımına entegre edilmesini sağlar. IO-Link cihazları buraya IO-Link master'larının GSDML'sinde (Generic Station Description Markup Language) Profinet alt modülleri olarak girilir. Turck standart bir özellik olarak tüm tescilli IO-Link cihazlarını SIDI kütüphanesine ve optik sensörler için stratejik ortağı Banner Engineering'in cihazlarına ekler.

SIDI offers full configuration of IO-Link devices directly from the Profinet engineering systems

Donanım kataloğundan IO-Link cihazlarının seçimi (büyütmek için tıklayın)

Bağlı cihaz SIDI GSDML'deyse, PLC programcıları programlama ortamlarındaki cihaz kataloğundan seçebilirler. Programcı, bu cihazlar için tüm ilgili IO-Link özelliklerini görüntüleyebilir ve metin alanındaki ölçüm aralıkları, çıkış sinyalleri veya pulse hızları gibi parametreleri değiştirebilir. Çevrimdışı mühendislik bu nedenle IO-Link cihazlarıyla da tamamen mümkündür.

IO-Link is opening the door to Industrial Internet of Things

Select Country

Turck worldwide

to top