IO-Link

IO-Link Nedir?

Günümüzün bir çok sensör ve aktüatörleri hali hazırda, göstergelerini kontrol eden, parametrelendirmesini sağlayan ve konfigürasyon verisini saklayan mikroişlemcilere sahiptir. Açık şekilde bir sonraki adım, ikili standart arayüz darboğazını aşmak ve otomasyon sistemine merkezi olarak ek fonksiyonlara erişimi sağlamaktır.

Turck'un IO-Link Ailesine Bakış (Büyütmek için tıklayınız!)

Bu amaç uğruna otomasyon alanındaki bir çok tanınmış üretici bir araya geldi, sensör ve aktüatörler için fieldbus protokolünden bağımsız bir haberleşme arayüzü geliştirdi:
IO-Link. Geliştirme sırasında mevcut teknolojilerle uyumluluk yatırımın korunmasını garanti altına almak için ana hedefti.

Teknoloji

IO-Link, sensör/aktüatör ile arayüz modülü arasında noktadan noktaya bir bağlantıya dayanmaktadır. Bugüne kadar ikili bağlantı sadece anahtarlama bilgisinin aktarımı için tasarlanmıştı. Ama bugün IO-Link, anahtarlama durumu ile birlikte veri kanalı olmak üzere 2 ms'lik çevrimlerde 2 byte verinin aktarılmasına izin vermektedir. Proses değerlerine ek olarak, parametreler ve diagnostik mesajlar gibi diğer bilgilerin de alış verişi mümkündür. Bu şekilde evrensel bir haberleşme sağlanması için sensör ve aktüatöre derin bir bağlantı sağlanmaktadır.

Integration in Profinet systems

IO-Link devices could so far not be directly integrated in Profinet projects. Users were commonly forced to enter properties such as device class or manufacturer ID manually. Parameters such as measuring ranges and output signals had to be programmed or set via additional software.

Turck now provides help with a new function. SIDI (Simple IO-Link Device Integration) enables IO-Link devices to be integrated directly in a Profinet engineering software such as the TIA Portal. IO-Link devices are entered here as Profinet submodules in the GSDML (Generic Station Description Markup Language) of the IO-Link masters. As a standard feature, Turck adds all its proprietary IO-Link devices to the SIDI library, as well as the devices of its strategic partner for optical sensors, Banner Engineering.

SIDI offers full configuration of IO-Link devices directly from the Profinet engineering systems

Selection of IO-Link devices from the hardware catalog (click to enlarge)

If the connected device is in the SIDI GSDML, PLC programmers can select it from the device catalog in their programming environment. The programmer can view all the relevant IO-Link properties for these devices and alter parameters, such as measuring ranges, output signals or pulse rates in the plain text field. Offline engineering is therefore also entirely possible with IO-Link devices.

Verimli Prosesler

 • Cihazlarda anlık parametre değişimleri için kapsamlı parametrelendirme imkanları
 • Değişen üretim koşulları dolayısıyla anahtarlama seviyesi, kazanç, hassasiyet gibi parametre setlerinin oluşturulup, kolayca değiştirilebilmesi
 • Daha hızlı takım değiştirme işlemleri

IO-Link Makina Maliyetlerini Azaltır

 • Akıllı çok amaçlı cihazlar sayesinde daha düşük stok
 • Sadece bir I/O modülü ve bir ekonomik standart kablo gerekir
 • Daha düşük I/O maliyetleri mümkündür
 • Cihazlarda ekran ve butonlar artık gerekli değildir
 • Mühendislik safhasında cihaz parametrelerinin otomatik dokümantasyonu ile mühendislik ve montaj maliyetlerinin azaltılması

 

Makina Müsaitliğinin İyileştirilmesi

 • Tesisteki kapsamlı durum bilgileri ve diagnostik kabiliyetler sayesinde makina duruşlarının dramatik şekilde azaltılması
 • Alınan daha fazla bilgi, kestirimci bakım veya varlık yönetimi gibi maliyet tasarrufu sağlayan mekanizmalara izin verir
 • Kalifiye bir personel ihtiyacı olmadan ve manuel parametrelendirme gerektirmeden cihazların değiştirilmesi mümkündür

 

 

IO-Link Ürünleri

Ürün veritabanımızda ilgili IO-Link ürünleri aramak için aşağıdaki linkleri takip edebilirsiniz

Select Country

Turck worldwide