Avantajlar

Pictogram of a cloud within a protective shield

Bulut uygulamalarında güvenlik için veri ön işleme

Codesys'de, yalnızca bulut tabanlı (Edge) denetleyicilerinin kontrol görevlerini değil, aynı zamanda verilerin ön işlemesini ve filtrelemesini de programlıyorsunuz. Bu, buluta giden veri akışını etkili bir şekilde azaltır ve bu, bant genişliği üzerindeki olumlu etkilere ek olarak bir güvenlik avantajı da sunar. OT ağında hassas verilerin tutulması, bilgisayar korsanlığı ve veri hırsızlığı riskini azaltır.

Çok protokollü kontrol programlarında dünya çapında kullanım ve esneklik

Codesys sayesinde, çok protokollü denetleyiciler ve I / O modülleri ile global kullanım için PLC programları geliştirilebilir. Kullanılan Ethernet protokolünden bağımsız olarak farklı sistemlerdeki kontrol programlarını kullanın.

Pictogram of a globe with check
Alt tag: Pictogram with two opposing arrows in a rectangle

Codesys ağ networklerini kontrol eder

Endüstriyel otomasyondaki birçok protokol ve ağ türünün kesinlikle gerekçeleri vardır ve her birinin kendi güçlü yanları vardır. Örneğin CAN, genellikle en düşük otomasyon seviyesinde kullanılır, yukarıdaki seviye PROFINET ve benzer protokollerle ağa bağlanır. OT ve BT ağları arasındaki iletişim, OPC UA aracılığıyla giderek daha fazla sağlanır. Codesys ile, tüm bu protokoller ve seviyeler tek bir kontrol programında eşleştirilebilir. Bu amaçla, IP67 PLC TBEN-L-PLC, aynı veya başka bir Ethernet protokolü ile bir ağda bir ana olarak ve başka bir ağda bir bağımlı olarak çalıştırılabilir.

Lisans maliyeti olmayan, maliyetten bağımsız kontrol yazılımı

Alternatif PLC programlama ortamlarının aksine, Codesys'in donanım bileşeniyle ilişkili lisans maliyetleri vardır. Bu, programlama yazılımının ek güncellemelerinin veya kurulumlarının herhangi bir ek maliyete neden olmadığı anlamına gelir.

Pictogram with an open hand holding bank notes
Pictogram of an open hand holding a network structure

Target ya da Web Visu: Tek bir platformda kontrol ve görselleştirme

Codesys görselleştirme özelliği ile, farklı uç cihazlar için görselleştirmeleri ve kullanıcı arayüzlerini programlayabilirsiniz. Bunlar, Turck’ın TX700 ve TX500 gibi HMI kontrollerinde veya bir web görselleştirmesi olarak bir web tarayıcısında görüntülenebilir. Kontrol uygulamasının ve görselleştirmenin aynı araçta programlanması, karmaşık arayüz programlamasını ortadan kaldırır.

TX Visu Pro visualization software

Codesys'in görselleştirme yetenekleri yeterli değilse veya TX serisi HMI cihazları, HMI protokol seviyesinde diğer üreticilerin kontrolörleriyle iletişim kuracaksa, Turck kendi güçlü görselleştirme programını sunar: TX VisuPro, Turck'un grafik kullanıcı arayüzleri oluşturmak için geliştirdiği ortamıdır. 

Screenshot of the program interface from TX Visu Pro

TX VisuPro lisanssızdır ve mevcut donanım olmadan bir görselleştirme oluşturmak ve test etmek için entegre bir simülasyon modu sunar

Yazılım, onu Codesys denetleyicilerine bağlamak için bir Codesys sürücüsü sağlar. Ayrıca TX Visu Pro, sekiz adede kadar aynı veya farklı kontrolörle paralel olarak iletişim kurabilir. Diğerlerinin yanı sıra, aşağıdaki kontrol üreticilerinin HMI protokolleri desteklenir:

  • Siemens 
  • Phoenix Contact
  • Allen-Bradley
  • Beckhoff

Codesys (V2, V3): 

  • Mitsubishi
  • Omron
  • Modbus (TCP, RTU)
  • CANopen
  • OPC UA (Server, Client)
  • MQTT

Hareket kontrolü, zamanlayıcı, Java Komut Dosyası, IP kameralar, e-postalar veya denetim izleri gibi gelişmiş özellikler hızlı ve sezgisel olarak oluşturulabilir.

TX VisuPro lisanssızdır ve Turck web sitesinden ücretsiz olarak indirilebilir. Entegre simülasyon modu sayesinde, mevcut donanım olmadan bile bir görselleştirmenin oluşturulması ve test edilmesi mümkündür.

Select Country

Turck worldwide

to top