Tel: +90 216 572 21 77 | E-posta: turkey@turck.com

 

Germak Makina 2002 yılından bu yana Pres makinaları sektöründe yer alan, geniş ürün yelpazesiyle 30 tondan 1000 tona kadar eksantrik pres imalatı yapan bir firmadır. Turck’un QR24 serisi temassız endüktif enkoderi sayesinde bir aktarma mekaniğine ihtiyaç duymadan çok dar bir alanda temassız ve milsiz Turck QR24 enkoderle krank milindeki pozisyonun sisteme kolaylıkla alınması sağlandı.

Pres makinasında kullanılan temassız endüktif enkoderle standart preslerde kullanılan enkoderlerin giremeyeceği kadar dar alanda temassız endüktif enkoder ince yapısıyla montaj kolaylığı sağlar ve enkoder fonksiyonlarını yerine getirir.

 

Germak Makina 2002 yılından bu yana Pres makinaları sektöründe yer alan, geniş ürün yelpazesiyle 30 tondan 1000 tona kadar eksantrik pres imalatı yapan bir firmadır. Başakşehir Metal-İş sanayi sitesinde halen üretimine devam eden Germak Makina sektörde uzun yılların verdiği deneyim ve bilgi birikimi ile yoluna emin adımlarla devam etmektedir.

 

Mekanik limitler

Son yapılan projede standart mekaniğin dışında butik bir pres uygulamasına imza atıldı. Projede krank mili ile  kavrama kasnağı arasındaki dar alanda bir enkoder kullanılması gerekiyordu ve standart milli enkoderler  bu dar alan için hiç uygun değildi. Ayrıca uzun vadede mekanik imkanlar düşünüldüğünde geleneksel milli enkoder kullanımı mümkün olmamaktaydı. Burada Turck’un QR24 serisi temassız endüktif enkoderi sayesinde bir aktarma mekaniğine ihtiyaç duymadan çok dar bir alanda temassız ve milsiz Turck QR24 enkoderle krank milindeki pozisyonun sisteme kolaylıkla alınması sağlandı

Projesindeki pres makinası mekaniği gereği krank mili pozisyonunun sisteme alınması için bir enkoder kullanması  ve kullandığı bu enkoderin de fiziksel olarak dar bir alanda montaj imkanı sağlaması gerekiyordu. Bu şartlar altında Turck’un endükitif teknolojiyle ürettiği alışılagelmişin dışında, herhangi bir mekanik mil yada kaplin bağlantısı gerektirmeyen Turck QR24 serisi temassız endüktif enkoderi önerildi. Turck’un QR24 serisi endüktif temassız enkoderlerinde   eksen kaçıklıkları, titreşim, salınım gibi sorunlar ve bunların getirdiği kaplin kırılmaları, enkoder bozulmaları gibi üretime, hıza direkt etki edecek olumsuzlukların önüne geçiliyor. Enkoder, yalnızca pozisyoner denilen  ve  sistemde dönel hareketin ölçülmek istendiği alana montaj edilen parça ile aktive oluyor ve  nominal olarak 1,5 ila 2,5 mm mesafelerinde temassız bir algılama sağlanıyor. Öğretilebilir yapısıyla 5000 darbeye kadar ürün istenilen çıkış darbe değerine ayarlanabiliyor.

 

Turck‘un QR24 serisi endüktif temassız enkoderi anahtarlama, analog, artımlı, SSI, CanOpen ve IO-Link çıkış tiplerinde üretilmektedir. Bununla birlikte ürün özellikle gıda sektöründe kullanılabilmesi için paslanmaz çelik gövde olarak da üretiliyor. Opsiyonel montaj parçalarıyla enkoder sistemi IP69K koruma sınıfına ulaşabilmektedir. Yüksek çözünürlük (>18bit) ve IP69K koruma seviyesiyle daha uzun süre kullanılabilme ve sistem mekaniğinden bağımsız çalışabilmeyi sağlar. 

 

Aşınma yok

 

Turck, RI360P-QR24 encoderi ile, tamamıyla aşınmasız, aynı zamanda manyetik alanlardan etkilenmeyen ve temassız bir enkoder üreten ilk üretici olmuştur. Algılayıcı kafa ve hareketli parça tamamıyla gizlenmiştir ve iki bağımsız birim olarak temassız çalışmaktadır. Şafttan gelebilecek titreşimler yada darbeler algılayıcı tarafı etkilemez. Bu özelliği sayesinde  RI360P-QR24 karşılaştırıldığında diğer bütün optik ve manyetik enkoderlere üstünlük sağlamaktadır. IP69K yüksek seviye koruma sınıfı ve 18-bit in üzerinde  çözünürlüğü sayesinde doğruluğu ve yüksek hızlarda çalışabilmesinin yanında  enkoderden kaynaklı makina arızalarını ve uzun tamir sürelerini  geçmişte bırakmıştır.

 

Turck enkoderde karakteristik özellikleri ve  montaj konseptiyle devrim sayılacak açınımlar yapmıştır. Bu durum RI360P-QR24 ü standart endüstriyel uygulamalar için çok amaçlı bir ürün haline getirmiştir. Kullanıcılar ürünü inkremental, multi-turn yada single-turn enkoder olarak parametrelendirebilirler. Bu değişiklik IO-Link sayesinde kullanıcılara çıkış sinyalini, anahtarlama noktalarını ve ölçme aralığını ayarlama şansı verir. Bunun yanında Turck yüksek çözünürlüklü SSI, IO-Link ve gerilim/akım çıkış versiyonları da sunar. Bağlantı konsepti sayesinde uygulama alanı da genişlemiştir. Adaptör halkası 20mm ye kadar olan standart şaftlara bağlanabilme şansı tanır.

 

Germak Makine

 

Temassız ve ince yapı sayesinde geleneksel enkoderler ile yaşanan montaj problemi, dönüş hareketinin bir kaplin ve mil yardımıyla aktarılması gibi handikaplar aşıldı. Krank miline posizyonerin montajı ve dar alanda kavrama kasnağına dokunmadan enkoderin montajı mekanik anlamda mükemmel bir kazanç sağladı.

 

“Temassız olması ve özellikle ince yapısı bizi bir dolu mekanik uğraşıdan kurtardı “ diyen Germak Makina genel müdürü Tolga Günaydın, Turck’un QR24 serisi temassız endüktif enkoderinden memnuniyetini bildirdi.

Select Country

Turck worldwide