Your Global Automation Partner

UYGULAMANIZ İÇİN DOĞRU ENKODERİ SEÇMEK ÇOK BASİT

Ekonomik-Verimli Enkoderler'den temassız algılama özellikli Premium enkoderlere kadar

DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN TIKLAYIN

Sayısız Endüstriyel Uygulama için Enkoder Portföyü

Hızı güvenilir bir şekilde konumu izleyin veya dönüş yönünü ve dönüş açısını tespit edin — enkoderler birçok endüstriyel ölçüm görevi için kullanışlıdır. Turck'un kapsamlı ürün yelpazesi, kullanıcılara masif şaft veya oyuklu şaft cihazları gibi ürünlerin yanı sıra tamamen temassız ve aşınmasız algılama özelliğine sahip modeller sunar. İster standart uygulamalar için Verimli enkoderler, ister zorlu ortamlar için IP67/IP69K koruma sınıfına sahip Premium enkoderler arıyor olun, Turck ideal enkoderi seçmenize yardımcı olabilir.

Temassız Enkoderler

Endüktif ölçüm prensibi sayesinde, Turck'un temassız enkoderleri aşınmaz ve parazitsizdir çünkü sensör ile mil üzerindeki konumlandırma elemanı arasında mekanik bir bağlantı yoktur. IP67/IP69K koruma derecesinden yararlanan ve şaft ofsetlerini (4 milimetreye kadar) tolere edebilen bu enkoderlar, en zor koşullarda bile güvenilir bir şekilde kullanılabilir.

Oyuklu Şaft Enkoderler

Oyuklu Şaft enkoderler, bir tork koluyla uygun bir şekilde monte edildiğinden dinamik uygulamalar için idealdir. Turck, temassız veya geleneksel teknolojiye sahip oyuklu şaft enkoderleri sunar. Cihazlar, artımlı, tek turlu veya çok turlu çıkış tipleri ile 24 ila 100 milimetre çapında mevcuttur.

Masif Şaft Enkoderler

Körük kaplini ile monte edilen masif şaft enkoderler, titreşime ve darbelere karşı daha az hassastır. Turck, uygulamanızın gereksinimlerine uyacak şekilde IP69'a kadar yüksek koruma dereceli veya çift yatak teknolojisine sahip cihazlar sunar. Masif şaft enkoderler, ölçüm tekerleklerini içeren uygulamalar için de güvenilir bir çözümdür.

Enkoderler Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Çıkış tipi ve çerçeve boyutunun yanı sıra şaft tipi ve şaft çapı, uygun bir enkoder seçilmesi söz konusu olduğunda temel kriterlerdir.

Çıkış Tipi

Artımlı, Tek turlu veya Çok turlu

Artımlı, Tek turlu veya Çok turlu

Sensörden istenen bilgilere göre enkoderin çıkış tipini seçin.

  • Artımlı enkoderler, mevcut konumu referans almadan açıdaki bir değişikliği kaydederek bağıl açı konumu, hız veya dönme yönü gibi değerlerin hesaplanmasına izin verir.
  • Tek dönüşlü enkoderler, milin mevcut konumu hakkında bilgi sağlar. Enkoder, 360°'lik bir devirde mutlak bir değer üretir.
  • Eksen devir sayısının da kaydedilmesi gerektiğinde, çok turlu bir enkoder gerekir. Bu cihaz, algılama aralığı içinde birden fazla devir oluşturan mutlak bir değer verebilir.

Şaft Tipi

Masif Şaft veya Oyuklu Şaft

Masif Şaft veya Oyuklu Şaft

Masif şaft veya oyuklu şaft enkodere ihtiyacınız olup olmadığı, uygulamanızın mil tipine bağlıdır. Oyuk şaft enkoderlerin montajı genellikle daha kolaydır, masif enkoderler ise sürekli darbelere ve titreşimlere maruz kaldığında daha iyi bir çözümdür.

  • Bir masif şaft enkoder kullanıldığında, gelen şaft tipik olarak bir körük kaplini aracılığıyla enkodere monte edilir. Bu bileşen, mil ile enkoder arasındaki potansiyel mekanik yer değiştirmeyi köprüler.
  • Oyuk şaft enkoder kullanıldığında, gelen mil, mil ile enkoder arasında bir bağlantı oluşturmak için bir mil kelepçe halkası aracılığıyla yerinde tutulur. Oyuk şaft mil, kör delik veya geleneksel oyuk şaft olarak tasarlanabilir.

Şaft Çapı

Hassas Uyum

Hassas Uyum

6 ile 42 milimetre arasındaki çeşitli mil çaplarını barındıran Turck içi boş mil ve yekpare mil enkoderleri mevcuttur. Bu geniş aralık, gelen milin tam olarak yerinde tutulmasını sağlar.

Turck'un temassız cihaz yelpazesi özellikle esnektir ve özel tasarım ve çeşitli adaptör manşonları sayesinde çeşitli şaft çaplarını kapsayabilir.

Yapı Boyutu

Doğru Dış Çap

Doğru Dış Çap

Bir enkoderin dış çapı genellikle "yapı boyutu" olarak ifade edilir, örneğin: Ø 58 milimetre. Uygulamanızın gereksinimleri, enkoder için uygun çerçeve boyutunu belirleyecektir.

Özel Bileşenler

Dört temel kritere ek olarak, Turck ürün veri tabanı size çok sayıda başka özellik hakkında fikir verir. Uygulamanız için doğru enkoderi hızlı ve kolay bir şekilde bulmak için ürün veritabanını bireysel gereksinimlerinize göre filtreleyin.

Videoda: ; Enkoderler Tam Otomatik Son Paketleme Süreçlerini Kolaylaştırıyor

Turck'un enkoderleri, özellikle robotik kol, makaralı konveyör veya yapışkan bant çözücü üzerinde kullanılabilecekleri otomatik nihai paketleme sistemleri için kullanışlıdır. Video, bağımsız enkoder varyantlarının belirli avantajlarını vurgulamaktadır.

Temassız Açı Tespiti

Son konum anahtarlarına elveda deyin: Laempe Mössner Sinto GmbH, çekirdek atıcı makinelerinde salınım hareketlerini dinamik olarak algılamak için Turck'un QR24-IOL enkoderini kullanıyor. IO-Link kurulumu ve kablolamayı basitleştirir.

DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN TIKLAYIN

BİR UZMANA DANIŞIN

Enkoderlerin potansiyelleri hakkında daha fazla bilgi edinmek mi istiyorsunuz yoksa şirketiniz için bireysel bir çözüm mü arıyorsunuz? O halde doğrusal ve döner yer değiştirme sensörleri için uzmanlarımızla iletişime geçin. İhtiyacınız olan tavsiyeyi istemek için iletişim formunu doldurun.

Christian Voß

Lineer/Döner Pozisyon Sensörleri Ürün Yönetimi Direktörü

Lütfen bir selamlama seçin

Lütfen adınızı giriniz

Lütfen soyadınızı giriniz

Lütfen şirketinizin ismini giriniz

Lütfen şehrinizi giriniz

Lütfen ülkenizi giriniz

Lütfen mail adresinizi giriniz

Lütfen telefon numaranızı giriniz

Lütfeb gizlilik politikasını okuyarak onaylayınız

* gerekli

#DigitalInnovationPark

Endüstriyel süreçleri dijital olarak tasarlamak, uygulamaları gerektiği gibi dağıtılmış bir şekilde kontrol etmek ve ilgili verileri kullanılabilir hale getirmek, düzenli Dijital İnovasyon Parkı güncellemelerimizin ana konularıdır.

Turck'tan Industry 4.0 ve IIoT için en son yenilikleri keşfedin.

to top